Rafi Zabor

Rafi Zabor

Rafi Zabor Yazar Bilgisi:

Brooklyn, New York’da doğan Rafi Zabor, eğitimini Birleşik Devletler, Avrupa ve Ortadoğu’nun çeşitli yerlerinde yaşarken aldı. 1977 yılında Musician dergisinde caz yazıları yazmaya başladı ve 1979 yılında İstanbul’dayken Ayı Eve Dönüyor’un ilk bölümünü kaleme aldı, bu metin aynı yıl Musician’da dizi halinde yayımlandı. İlk bölümle sonrakilerin arasına on dört yıl girdi ama dergi editörlerinin ve okurların ısrarı üzerine devamı yazılarak 1996’da roman halini aldı. Zabor’un caz dinleyicisi, caz eleştirmeni ve caz davulcusu olarak müzik deneyimlerini anlattığı roman, ilk yayınlandığında -muhtemelen başkarakterinin doğadışı özellikleri nedeniyle- coşkun bir edebi ilgi görmedi ama 1998 yılında kendi alanının en prestijli ödüllerinden biri olan PEN/Faulkner Award’a değer bulundu.

Zabor’un I Wabenzi başlığını taşıyan roman formatında bir anı kitabı ve Street Legal başlıklı bir kısa romanı var. Ayrıca yazar, 1977’den bu yana yedi kez ziyaret ettiği Türkiye’de geçen, The Bosphorus Dogs başlıklı bir roman dizisi hazırlıyor. Zabor şu sıralar John Coltrane ile ilgili bir roman daha yazıyor: Walking Bass. Kitapta Coltrane, kuartetinde çalan Jimmy Garrison’un kontrbasını müzisyenin oğlu Matt’a teslim etmek için sürekli bozulan bir arabayla ülkenin doğusunu dolaşıyor ve sonunda bunu başarıyor.

Zabor doğduğu yer olan Brooklyn’e döndü ve orada yaşıyor ama yolların onu Türkiye’de ve başka yerlerde karşılaşacağı yeni maceralara ve dostlara ulaştıracağını umuyor.

Ekslibris Yayıncılığın Diğer Yazarları:

;